👁️  12

Времето денска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот претежно во западните и северните делови ќе има повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 14, а максималната ќе достигне од 21 до 27 степени.

Во Скопје променливо облачно со умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне до 25 степени.

Од сабота ќе преовладува сончево и релативно топло време. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла.