👁️  12

Првиот напаѓач на Милан, Оливие Жиру поради повреда на зглобот во 27. минута и го напушти мечот меѓу Франција и Ирска.

Тој беше во стартниот тим на Франција за мечот против Република Ирска, но остана во игра до 27. минута кога мораше да биде изваден поради повредата. Беше заменет од играч на Интер, Маркус Турам.

По репрезентативната пауза се игра големото градско дерби меѓу Интер и Милан. Жиру има фантастичен старт на сезоната во Серија А, постигна четири гола на три натпревари. Негово отсуство би било хендикеп за Милан против гратскиот ривал.