👁️  26

Трката за Големата награда на САД ќе се вози во некарактеристично топли услови за есен. Минатогодишната беше најжешка откако трката во Остин се појави на календарот на Формула 1 во 2012 година, со дневни температури кои достигнаа 33 степени. Оваа година се очекува нов рекорд.

Според прогнозата на ФИА, утре температурата ќе се искачи на +35 за време на квалификациите, во сабота ќе биде до +34 за време на спринтот, а за в недела за време на трката се прогнозира 33-34 степени. Ова е значително повисока од просечната дневна температура во градот во овој период од годината (+27 степени).

„RaceFans“ веруваат дека Гран при ќе биде помалку исцрпувачки за возачите во споредба со викендот во Катар поради помалата влажност. Сепак, патеката на Америка би можела да биде една од физички најпребирливите во сезоната.

Етапата од Формула 1 шампионатот во Остин, Тексас, ќе се одржи од 20 до 22 октомври.