👁️  5

Ако имате проблеми со надуеност, не е лоша идеја да пробате масажа за да се обидете да ја ублажите непријатноста.

5-минутната масажа, која ја открила д-р Линдзи Шмит, може да ве ослободи од тоа страшно чувство на надуеност од кое страда речиси секоја жена, дури и оние кои се грижат за своето здравје и исхрана.

„Главната придобивка од масажата против надуеност е тоа што ја стимулира подвижноста на цревата (варењето), што помага при празнењето на цревата и надуеноста“, вели д-р Линдзи.

„Другите придобивки вклучуваат лимфна дренажа, намалување на надуеноста на долниот дел на стомакот, емоционално ослободување и ублажување на менструалните грчеви.

Не е лошо, нели? Еве како да го направите тоа:

Користејќи масло за масажа по ваш избор, почнете од горната лева страна на абдоменот и лизгајте надолу на левата страна со лесен до среден притисок.

Повторете го ова два до три пати.

Движете се до попречното дебело црево и лизгајте од горе десно преку и надолу кон долниот лев дел на стомакот.

Повторете два до три пати.

На крај, направете го последното лизгање од долниот десен дел на стомакот, нагоре и наоколу до долниот лев агол.

Повторете го ова два до три пати.

Видеото како се изведува масажата може да го погледнете ТУКА.

Д-р Линдзи забележува дека масажата на абдоменот треба да се прави „нежно и претпазливо“ и да се консултирате со вашиот лекар доколку сте бремени или имате какви било здравствени проблеми. Ако неодамна сте имале абдоминална операција, најдобро е да не ја правите оваа масажа додека целосно не закрепнете.

За повеќето луѓе, ова може да се прави секојдневно по желба, но д-р Линдзи обично се држи до два до четири пати неделно или секогаш кога се чувствува дополнително надуено.