👁️  5

Поранешниот француски кошаркарски репрезентативец Лудовик Вати почина на 34-годишна возраст од срцев удар кој го доживеал на тренинг на својот аматерски клуб, објави Француската кошаркарска федерација.

Вати имаше забрана за спортување со оглед на сериозните проблеми со срцето поради кои мораше да стави крај на професионалната кариера во 2013 година, но преволада љубовта кон протокаловата топка која го доведе до Тулуз, но прерано му го заврши животот.