👁️  5

Американка била пронајдена мртва во стан откако имала „екстремен секс“ пред полицијата да го уапси нејзиниот сопруг додека биле на одмор во Шпанија.

Телото на 44-годишната жена било пронајдено во туристички апартман лоциран во Плаза Енрике Гарсија Херер, Малага, на 6 април.

Шпанската полиција брзо го уапсила нејзиниот 50-годишен сопруг, бидејќи извори блиски до случајот им откриле на локалните медиуми дека смртта можеби е поврзана со некои „екстремни сексуални практики“ со кои парот се занимавал. Сопругот бил уапсен за убиство од небрежност по смртта на жената.

Според локалните извештаи, случајот бил испитуван како родово засновано насилство пред да биде надграден во убиство, бидејќи сегашните докази укажуваат на случајна смрт за време на екстремни или ризични сексуални практики во „интимен контекст“.

Сепак, локалните медиуми рекоа дека новите постапки спроведени од истражителите ги наведоа детективите да веруваат дека настаните ќе ги стават во контекст на сексистичко насилство.

Во понеделникот, 50-годишниот маж се појавил пред судијата во Истражниот суд во Малага, кој на осомничениот му одредил привремен притвор без кауција, јавуваат шпанските медиуми.

Судски извори потврдија за Ла Опинион Де Малага дека случајот сега ќе го преземе Судот за насилство врз жените, поради природата на случајот.

Настаните излегоа на виделина минатата сабота кога во локалната полиција беше дојавено за безживотна жена во стан во историскиот центар на градот.

Се известува дека медицинските лица кои се упатиле кон имотот можеле само да констатираат смрт на туристкта, по што националната полиција ја презела истрагата за да ја открие причината.

Телото потоа е пренесено во Институтот за судска медицина за обдукција и вештачење.

Доколку се потврди сексистичката мотивација, тоа би било трет смртен случај во Малага оваа година, пренесуваат вести.бг.