👁️  5

Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Педри се повреди на тренинг и ќе пропушти шест недели, соопшти прес-службата на Каталонците.

Дваесетгодишниот Шпанец се здоби со оштетување на десниот бутен мускул. Според „Football Espana“, играчот ќе закрепнува околу шест недели и ќе може да се врати на терените на почетокот на октомври.

Така, Педри ќе ги пропушти натпреварите против Виљареал, Осасуна, Бетис, Селта, Мајорка, Севиља и Гранада во Примера, како и првите два меча во Лигата на шампионите.

Педри поради повреда пропушти 300 дена од 2021 година. Во сезоната 2022/23, фудбалерот забележа 35 настапи во сите натпреварувања, постигнувајќи седум голови и една асистенција.