👁️  19

Руското Министерство за одбрана информира дека бомбардер Су-34 се урнал во регионот Воронеж за време на тренинг лет.

Воронеж се граничи со делумно окупираниот украински регион Луганск. Пилотите се катапултирале.

Медиумите јавуваат дека според прелиминарните сознанија, причина за несреќата е дефект на левото подвозје (опрема за слетување). Авионот се урнал во поле во областа Кашира кај селото Колодезни. Наводно, во авионот немало муниција.