👁️  5

Австралискиот возач во Формула 1 шампионатот Оскар Пијастри останува дел од Мекларен и во следните три сезони откако денеска беше официјалнизирано продолжување на соработката која оваа сезона бележи голем успех.

Поранешниот освојувач на Формула 2 и Формула 3 шампионатот досега освои 42 поени во сезоната, а едно место го делеше од пиедесталот на Големата награда на Велика Британија.