👁️  12

Една од најпопуларните торти во светот е Маргарита тортата, па затоа ви претставуваме рецепт за десерт кој ќе ве воодушеви со својот вкус.

Состојки:

120 гр пченкарен скроб

120 гр шеќер

4 јајца

1 лимон, а може и кора

Подготовка:

Исцедете сок од еден лимон, по желба можете да додадете и малку кора. Дното на тркалезна тава од 24 сантиметри обложете го со хартија за печење и премачкајте со путер.

Одделете ги белките од жолчките. Убаво измешајте ги жолчките со шеќерот додека не побелат и згуснат.

Додадете ги изматените белки во жолчките, просеаниот скроб и сокот од лимон и сè измешајте.

Истурете ја смесата во подмачканиот калап. Печете на 180 степени околу 50 минути додека не порумени. Целосно изладениот колач извадете го од калапот и посипете го со шеќер во прав.