👁️  5

Серж Ибака  се сели во  Баерн Минхен ќе биде големо засилување во играта под кошевите на овој тим.

Баерн создава сериозен тим за следната сезона, а трансферот на Ибака дополнително ги потврдува нивните големи амбиции.

Ибака потпиша едногодишен договор, со можност за продолжување на сораотката по истекот на сезоната, доколку двете страни се задоволни.

Ова за високиот кошаркар ќе биде втор настап во Европа, откако во 2011 година играше за Реал Мадрид  и со шпанската репрезентација го освои Еуробаскетот, на кој ја победија Македонија во полуфиналето. Потоа освои и сребрен медал од Олимписките игри во Лондон, а за Шпанија настапи на повеќе од 60 натпревари.