👁️  68

Џуд Белингам не престанува да воодушевува на почетокот на својата епизода во мадрискиот Реал, каде со 8 голови е моментално прв стрелец на овој тим во новата сезона.

По уште еден маестрален натпревар вчеравечер, новинарите му поставиле прашање на Белингам кој е моментално најдобриот фудбалер на светот.

Иако многумина би го навеле токму него, Белингам не мисли така туку таа „титула“ му ја предал на својот соиграч од Реал Мадрид.

„Винисиус е неверојатен. Тој е најдобар играч на светот од моја гледна точка. Тој е еден од најталентираните фудбалери со кои сум играл. Поради него натпреварите ми се полесни. Неговата брзина и талент се одлични“, изјавил Џуд за шпанскиот „AS“.

🎶 Guess who’s back…
🎶 Back again… pic.twitter.com/50HaChVZe1

— Real Madrid C.F. 🇬🇧🇺🇸 (@realmadriden) October 4, 2023

Реал Мадрид вчера славеше на тешкото гостување кај Наполи со 3:2, а токму Англичанецот беше стрелец на еден од головите. Тоа е неговиот 8-ми погодок за „кралевите“ во 9-от настап, а има забележано и 3 асистенции.