👁️  19

По тригодишна пауза денеска низ Варшава помина воена парада на Денот на полската армија, најголема во изминатите неколку децении. Со парада, Полска традиционално ја одбележува годишнината од битката кај Варшава, наречена „Чудото над Висла“, кога Полјаците успеаја да го поразат СССР во таканаречената Полско-советска војна од 1919 и 1920 година пред 103 години.

Овогодинешната воена парада се одржува под слоганот „Силно бело и црвено“, алудирајќи на боите на полското национално знаме, кое беше истакнато од воените падобранци во скокови на отворањето на парадата.

На булеварот покрај реката Висла, армијата извади 2.000 војници и го изложи оружјето вклучително и најновото од Јужна Кореја и САД кое ќе пристигне дури во следните години, а поради парадата, првата испорака, на пример, хеликоптери за борбена обука ФА-50 или АВ 101, од кои има само еден во Полска.

На парадата над Висла прелетаа речиси 100 воени авиони, а покрај новите од Јужна Кореја летаа и авиони Ф-35 на американската армија.

Меѓу 200-те парчиња воено оружје на парадата се неодамна договорените американски тенкови М1А1 Абрамс, германските тенкови Леопард, јужнокорејските тенкови К2, самоодните хаубици К9, ракетните фрлачи HIMARS, домашните самоодни хаубици Краб и американскиот противракетен систем Патриот. (МИА)