👁️  5

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го одложува притисокот на министерот за комуникации Шломо Кархи за затворање на работата на Ал Џезира во Израел.

Според извештај на израелски медиуми, Нетанјаху допрва треба да го донесе овој потег на одобрување во безбедносниот кабинет, потег неопходен за да се донесе забраната.

Според медиумите, одложувањето е поврзано со тековната улога на Катар во дипломатските напори за ослободување на најмалку 224 заложници кои се држат во Газа. Ал Џезира е државно финансирана од Катар.