👁️  12

Меѓу народот е воспоставено верување дека медот, лимонот и ѓумбирот помагаат во ублажување на настинките, кашлицата и кивањето и го забрзуваат закрепнувањето на организмот.

Во тава со мешање загрејте 200 гр мед, 2 лажици сок од лимон и 1 лажица свежо изрендан ѓумбир. Кога температурата на смесата ќе достигне 150 степени (користете кујнски термометар), извадете ја од шпоретот. Ако немате кујнски термометар, ќе знаете дека смесата е готова ако се стврдне веднаш штом ја потопите во ладна вода. Потоа додадете половина лажичка свежо рендан ѓумбир. Истурете во калап за пралини или мраз (до половина) и оставете да се излади.

Бидејќи пастилите се лепливи, превртете ги во шеќер во прав и ставете ги во тегла со капак.

Консултирајте се со вашиот лекар за употребата на овие пастили.