👁️  2217

Цените на нафтата паднаа за повеќе од долар во средата, на најниско ниво од пред Русија да ја нападне Украина бидејќи Ковид-19 го ограничува најголемиот увозник на сурова нафта, Кина, и поради тоа што очекувањата за зголемувања на каматните стапки ги поттикнаа грижите за глобалната економска рецесија и намалената побарувачка за гориво.

Фјучерсите на суровата нафта брент паднаа за 1,35 долари, или 1,5 отсто, на 91,48 долари за барел, откако се лизнаа за 3 отсто во претходната сесија. Договорот го достигна најниското ниво на сесија од 91,35 долари, најниско од 18 февруари.

Фјучерсите на американската „Вест Тексас Интермидиејт“ се намалија за 1,55 долари или 1,8 отсто на 85,33 долари. The benchmark падна на најниско ниво на сесија од 85,17 долари, најниско од 26 јануари.

Нафтата ги намали силните добивки постигнати во понеделникот, откако Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници, група позната како ОПЕК +, одлучија да го намалат производството за 100.000 барели дневно во октомври.

Силниот американски долар, агресивното зголемување на стапката, скокот на приносите на обврзниците и забавувањето на растот на Кина се фактори кои ги притискаат цените на нафтата, рече Тина Тенг, аналитичар во CMC Markets. „Накратко, пазарите на фјучерси на нафтата ценат во „стагфлација“ во глобалната економија“, додаде Тенг.

Строгата политика на Кина за нулта-ковид ги задржа градовите како Ченгду, со 21,2 милиони луѓе, под заклучување, ограничувајќи го движењето на луѓето и побарувачката на нафта кај вториот по големина потрошувач во светот.

Извозот и увозот на земјата го загубија динамиката во август, при што растот значително недостасуваше предвидувања. Увозот на сурова нафта падна за 9,4% во август во однос на претходната година, покажаа податоците на царината во средата, бидејќи прекините во државните рафинерии и пониските операции во независните фабрики во услови на слаби маржи го ограничуваа купувањето.

Инвеститорите, исто така, гледаат на понатамошни зголемувања на каматните стапки за да се спречи инфлацијата. Се очекува Европската централна банка нагло да ги подигне стапките кога ќе се состане во четврток. По состанокот на ЕЦБ, ќе следи состанок на Федералните резерви на САД на 21 септември.

Вредноста на доларот го достигна 24-годишниот врв во однос на јенот и достигна нови највисоки нивоа наспроти австралискиот и новозеландскиот долар во средата, откако економските податоци на САД го зајакнаа ставот дека Федералните резерви ќе продолжи со затегнување на агресивните политики.

Позајмувањето на одредена поддршка на цените, сепак, беа очекувањата за построги залихи на нафта во САД.

Залихите на сурова нафта во САД се очекува да паднат четврта последователна недела, опаѓајќи за околу 733.000 барели во неделата до 2 септември, покажа прелиминарната анкета на Ројтерс во вторникот.

Залихите на сурова нафта во американските стратешки нафтени резерви (SPR) паднаа за 7,5 милиони барели во неделата до 2 септември на 442,5 милиони барели, што е најниско ниво од ноември 1984 година, според податоците на Министерството за енергетика.

Неделните извештаи за залихите во САД од Американскиот институт за нафта и администрацијата за енергетски информации ќе бидат објавени во среда и четврток соодветно, еден ден подоцна од вообичаеното, поради државниот празник во понеделник.