👁️  68

Руската тенисерка Марија Шарапова, би можела да се врати на теренот по повеќе од три години. Така барем прогнозираат некои руски медиуми, анализирајќи ги последните потези на нивниот најдобар рекет на сите времиња.

Шарапова се пензионираше пред три години, се породи минатото лето, го доби синот Теодор со сопругот Александар Гилкс, милионер од Велика Британија, добро вложи пари и сега сака да се врати на тениските терени.

„Марија во последните месеци повторно почна да се појавува во тениските кругови. Таа беше на турнирот во Монтреал, ангажирана во борбата против нееднаквоста во висината на наградните за тенисерите…“, истакнуваат во Русија.

Сибирската убавица веќе почнала да тренира, не само на тениските терени туку и во теретана со цела да си ја врати силата што и е потребна за настап на голрмите турнири.

“Се враќам на редовните тренинзи. Повторно вежбам, бидејќи цврстото тело има и силен дух”, објаснила на социјалните мрежи за својата активност во теретана без да ги открие причините за враќање на физичките активности.