👁️  19

Фудбалерот од средниот ред на Германија, Џамал ​​Мусијала го коментираше отказот на Ханс Флик од функцијата селектор на националниот тим.

– Флик ме донесе во Баерн и дебитирав под негово водство. Тој ми веруваше и секогаш можев отворено да разговарам со него. Знае што е потребно за еден млад играч да се чувствува слободен. Му посакувам се најдобро и тажен сум што доби отказ, изјави Мусијала го цитира Баерн и Германија.

Дваесетгодишниот фудбалер зборуваше и за Европското првенство во 2024 година кое ќе се одржи во Германија.

– Секој играч сонува да игра на Европското првенство во својата земја. Секој играч сака да постигне успех, и за себе и за државата. Мораме повторно да го најдеме нашиот ритам и да си ја вратиме самодовербата, рече Мусијала.

Флик ја напушти функцијата селектор на германската репрезентација на 10 септември. На негово место беше назначен Јулијан Нагелсман, со кој беше потпишан договор до 31 јули 2024 година.