👁️  5

Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов, на редовното Собрание на РФМ даде краток осврт на сработеното во изминатиот период.

Тој стави посебен акцент на работата и резултатите на националната селекција во изминатиот период…

Претседателот на Ракометната Федерација е горд на беспрекорната организација на Европското првенство на кое Македонија беше ко-организатор, но и искажа незадоволство од поразите во баражот од Украина.

„Горди сме од начинот на организацијата на ЕП во ракомет за жени, на кој се покажавме како беспрекорни домаќини. Резултатот беше реален со оглед на фактот дека по долго време се вративме назад на европската сцена, а останавме горди што ја имавме најмладата селекција на овој шампионат. За неуспех го сметам непласманот на претстојното светско првенство за жени, ако се знае дека бевме носители во ждрепката против Украина, но не успеавме да го минеме овој ривал“, истакна Мукаетов.

Првиот човек на РФМ воедно изрази задоволство од настапите на нашите млади национални селекции и пласманот на кадетите на деветтото место на последното СП што се одржа во Хрватска.

Воедно, потенцираше и дека нашите судии Начевски – Николов беа задолжени за делење на правдата на големото финале на СП 2023 во Шведска, како потврда за квалитетот на македонските арбитри.