👁️  5

Ливерпул е заинтересиран да го добие на позајмица напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе, објави Мирор.

„Црвените“ се подготвени да понудат едногодишна позајмица за 24-годишниот Французин, што ќе му овозможи на ПСЖ да капитализира од заминувањето на играчот, а не само да го загуби бесплатно следната година. Забележано е дека мајката на Килијан, Фаиза Ломари, која ги застапува неговите интереси, е навивачка на Ливерпул.

Претходно беше објавено дека Мбапе ја одбил понудата на саудискиот Ал-Хилал, кој на напаѓачот му понудил плата од 700 милиони евра годишно.

Мбапе е во ПСЖ од 2018 година. Неговиот договор со тимот истекува следното лето.

Порталот „Transfermarkt“ ја проценува вредноста на напаѓачот на 180 милиони евра. (МИА)