👁️  1482

СВР Битола, до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против Ј.А(33) од с.Барешани, битолско, поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела „убиство во обид“ по член 123 во врска со член 19 и „загрозување на сигурноста“ по член 144 од Кривичниот законик.

-На 25.08.2022 околу 09.00 часот во семејната куќа во с.Барешани, пријавениот со остар предмет му нанел повреда на неговиот татко Ѓ.А.(58), по што му одзел пари, велат од МВР.

Набргу потоа, Ј.А. бил пронајден и лишен од слобода.