👁️  54

Најновата ранг-листа на ФИФА објавена денеска не донесе измени за македонската фудбалска репрезентација која со 1368.41 бодови остана на 66. место.

Македонските фудбалери овој претрпеа пораз од Украина (0-2) во Прага во рамки на квалификациите за ЕУРО2024, а ја совладаа Ерменија (3-1) во пријателски натпревар во Струмица.

На врвот на ранг-листата на ФИФА, исто така, нема измени и води светскиот првак Аргентина, пред Франција, Бразил, Англија и Белгија.

Репрезентацијата на Португалија напредуваше две позиции и сега е на шестото место, пред Холандија, Шпанија и Италија, додека Хрватска падна за четири места и на најновото рангирање е на десеттата позиција.