👁️  19

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс формира тим за новата НБА-сезона и потпиша договор со Кристијан Вуд.

Играчот кој ги покрива крилните позиции, а игра и како центар, ќе биде дел од „езерџиите“ во следните две сезони затоа што потпиша договор кој ги покрива 2023/24 и 2024/25, а според кој ќе заработува 5,7 милиони долари.

Вуд ќе биде големо засилување за Лејкерси во борбата за враќање на врвот во Западната конференција. Минатата сезона високиот играч во просек имаше 16 поени и 7,3 скока по меч во дресот на Далас Маверикс.

Пред Далас Маверикс, Кристијан Вуд беше дел од Хјустон Рокет