👁️  5

Последен патник во полуфиналето на Европското одбојкарско првенство е домаќинот Италија, која синоќа во неизвесен натпревар во Бари ја совлада Холандија со 3-2 (19-25, 25-17, 25-16, 23-25, 15-12).

Завршницата на Европското првенство од четврток се сели во Рим со двата полуфинални натпревари во кои Италија ја продолжува одбраната на титулата против Франција, додека противник на Полска за пласман во финалето ќе биде Словенија.

Полјаците во вчерашниот полуфинален дуел ја совладаа Србија со 3-1 (26-28, 25-15, 36-34, 25-17).

Финалето е на програмата в сабота во Рим.