👁️  26

Украинските војници вчера соборија три руски ловци-бомбардери Су-34 на јужниот фронт, соопшти командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, Микола Олешчук.

„Денеска напладне на јужниот фронт беа соборени три руски ловци-бомбардери Су-34“, информираше синоќа Олешчук.

Командантот им се заблагодари на војниците за нивната изведба.

Соборувањето на три авиони може да означи пресвртница во воздушната битка во јужна Украина. На почетокот на октомври, украинските маринци ја преминаа широката река Днепар и го зазедоа, во населбата Кринки, мостот на левиот брег, инаку контролиран од Русија, во регионот Херсон.

Украинците барем накратко имаа локална воздушна супериорност над Кринки благодарение на нивната ефикасна електронска војна, која ги приземји руските беспилотни летала во областа. Но, регионално, Русите сè уште имаат контрола над воздухот.

Руските воздухопловни сили Су-34 изведуваат секојдневни летови за истрелување ракети со сателитски наведување на мостот Кринки од далечина од 40 километри.

фото: Википедија