👁️  12

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, нема да седне на селекторската клупа на Германија, јавија денеска германските медиуми пренесувајќи изјава на менаџерот на 56-годишниот стратег.

Клоп беше меѓу кандидатите за наследник на Ханси Флик, кој беше отпуштен од селекторската должност минатата недела по поразот од Јапонија (1-4) во пријателски натпревар.

„Јирген има долгорочен договор со Ливерпул и не е достапен за позицијата селектор на репрезентацијата“, посочи неговиот менаџер Марк Косицке во изјава за „Спортсхау“.

Германија ќе биде домаќин на Европското првенство идната година.  (МИА)