👁️  5

Кина денеска воведе ограничувања за извоз на цивилни беспилотни летала со голем дострел, наведувајќи ја руската војна во Украина и загриженоста дека беспилотните летала би можеле да се користат за воени цели.

Владата на кинескиот лидер Си Џинпинг одржува пријателски врски со Москва, но вели дека е неутрална во актуелната војна во Украина.

Забраната за извоз ќе стапи во сила утре за да се спречи употребата на беспилотни летала „за воени цели“, соопшти Министерството за трговија.

Ограничувањата ќе важат за беспилотни летала кои можат да летаат надвор од природната линија на гледање на операторот или да останат во воздух повеќе од 30 минути, да имаат додатоци кои можат да исфрлаат предмети и тежат повеќе од седум килограми, се вели во соопштението.

„Од почетокот на војната во Украина, некои кинески цивилни компании за беспилотни летала доброволно ги прекинаа своите операции во конфликтните области“, соопшти Министерството за трговија. Ги обвини американските и западните медиуми дека шират „лажни информации“ за извозот на кинески дронови.