👁️  19

Експертите оценуваат дека операциите се ограничени на областите каде Москва ја презеде контролата во првите недели и кои Украина залудно се обидува да ги врати назад.

Се чини дека набрзо нема да заврши руско-украинската војна, имајќи предвид дека ниту една страна не може да го реши овој конфликт во своја полза. Операциите се ограничени на областите каде Москва ја презеде контролата во првите недели и кои Украина залудно се обидува да ги врати, оценуваат експертите.

По околу две години борби, руските цели беа редуцирани од соборување на целиот режим во Киев само на одржување на контрола над провинциите Керсон и Запорожје, кои беа освоени во раните денови на војната, и зачувување на регионите Луганск и Доњецк, кои се отцепија од Украина и се приклучи на Руската Федерација за време на војната. Од друга страна, украинските сили сè уште не можат да ја вратат контролата врз овие области.

Додека САД ја потврдија својата посветеност да продолжат да ја поддржуваат Украина за да ја врати контролата врз нејзините „окупирани“ територии и изразија подготвеност да ја зголемат оваа поддршка квантитативно и квалитативно доколку е потребно, а рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека ќе ги брани териториите што неговата земја ги анектираше во источниот дел на Украина.

Неможност да се постигнат целите

Воениот експерт, пензионираниот генерал-мајор Фајез ал-Дуваири смета дека руско-украинската војна сега е во мирување, бидејќи двете конфликтни страни не можат воено да ги постигнат своите цели поради заморот на руските сили и забавувањето на Украински контранапад.

Во емисијата Зад вестите на Ал Џезира Арабик (30/9/2023) Ал-Дуваири рече дека целите што ги објави Москва на почетокот на војната не се постигнати, особено кога станува збор за соборување на политичкиот режим во Украина. Тој се осврна на фактот дека двете страни спроведуваат одбранбени и офанзивни дејствија во одредени области, во зависност од тоа што налага ситуацијата на теренот. Додека Украинците ги напаѓаат Запорожје и Доњецк, Русите го напаѓа источен Лиман.

Затоа, додава Ал-Дуваири, ниту една страна не го постигна она што го сакаше со воените операции бидејќи украинскиот контранапад е многу бавен, а се чини дека и рускиот напад врз Харков губи на сила. Воените способности на двете страни станаа скромни, што ги поттикна на паралелни потези, имено користење на беспилотни летала за изведување спорадични напади.

Дури и ако Украина успее да го врати Запорожје, тоа нема значително да влијае на моменталната ситуација на теренот, бидејќи опсегот на операции е поширок од оној во светло на очигледната исцрпеност на двете страни, вели Ал-Дуваири.

И покрај тоа, се чини дека политичкото раководство во Москва е решено да ги постигне своите воени цели, а доказ за тоа е фактот што Русија оваа година повика на регрутирање на нови 350.000 доброволци од силите на Вагнер и има намера да регрутира 277.000 граѓани, според Ал-Дуваири.

Од друга страна, поранешниот американски дипломат во Москва, Доналд Џенсен вели дека Русија нема друга опција освен да ги напушти украинските територии што ги окупирала бидејќи Киев, иако бавно, напредува кон југ и југоисток.

Независно од тоа колку време и е потребно на Украина да ги врати своите територии, САД ќе продолжат да обезбедуваат финансиска и воена поддршка на земјата додека таа не биде во можност да го стори тоа, рече Јенсен.

Јенсен објасни дека верува дека војната ќе продолжи до крајот на 2024 година, а можеби и подолго, поради поставените мини и ископаните ровови од страна на Русите, без кои во овој момент не би можеле да се одбранат.

Што се однесува до Москва, политичката и стратешка аналитичарка Олга Красњак смета дека ситуацијата на теренот не е како што ја прикажуваат Ал Дуваири и Јенсен, бидејќи, според неа, Москва во моментов ги интегрира териториите што ги врати во состав на Русија. Затоа, не е важно колку време ќе потрае, рече таа.

Покрај тоа, Красњак верува дека руското напредување ќе продолжи сè додека не ја преземе контролата врз другите градови како Харков, Николаев и Одеса. Киев целосно се потпира на западното оружје, што би можело да се промени доколку дојде до промена во американската администрација или таа поддршка заврши, додека Русите се борат со оружје од домашно производство.

Никој не е во состојба да ја заврши војната во своја полза

Сепак, Ал-Дуваири не се согласува со ваквите изјави, велејќи дека руската страна избрала одбранбена позиција, знаејќи дека Украина може да постигне силни продори. Ова потврдува дека шансите за прекин на конфликтот се слаби доколку нема значителна поддршка во борбите.

Дури и тенковите Абрамс што Вашингтон неодамна ги испрати во Киев нема да ја променат ситуацијата на теренот бидејќи 33 тенкови не се доволни за да се сврти ситуацијата, според Ал-Дуваири. Тој посочува дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров неодамна алудирал на можноста за враќање на преговорите.

На истото мислење беше и Јенсен, кој рече дека Русија нема да може да постигне никаков напредок без изненадувања или ако Западот се умори од понатамошна воена поддршка за Украина, на која Кремљ досега се потпираше, за да го реши ова прашање во своја полза. Тој вели дека тоа нема да се случи и посочува дека Русија ќе ја изгуби војната и ќе сноси одговорност за обнова на тоа што го уништи.

Ал Џазира