👁️  467

Крипто кралицата родена во Русе е во срцето на една од најголемите финансиски измами во светот.

Ружа Игнатова е во центарот на една од најголемите финансиски измами. Нејзините жртви се расфрлани низ целиот свет. Милиони паѓаат во нејзината шема, а таа заработува милијарди. И денес Ружа Игнатова е најбараната жена во светот.

Ружа Игнатова е родена 1980 година во Русе. Кога била мала често патувала во Трговиште кај баба и дедото. Привремено живеат во Софија, а на 10 години со семејството се преселуваат во Германија, јавува bTV Reporters .

Николај Стојанов е новинар кој со години го следи животот на Ружа Игнатова и пишува книга за неа. Тој ја запознал лично, ја интервјуирал оваа крипто кралица и добро ја познава нејзината биографија. И неговиот интерес падна на Игнатова набргу откако таа и нејзиниот партнер Себастијан Гринвуд го основаа OneCoin во 2014 година .

Првично, идејата на д-р Ружа Игнатова, како што сакаше да ја нарекуваат, беше OneCoin да стане најпознатата криптовалута, вели самата таа, и буквално да го убие Биткоинот.

OneCoin расте со недели. Компанијата ветува дека многу наскоро нејзината криптовалута ќе стане официјална и приходите на инвеститорите, како што се нарекуваат тогаш, ќе се множат. Со надеж дека брзо ќе се збогатат, милиони купуваат таканаречени едукативни пакети.За возврат, тие добија PDF-датотека во која пишуваше како се копа, што е криптовалута и блокчејн, а како додаток имаа токени со кои може да се здобијат со повеќе onecoins. И во тој период таканаречените инвеститори се буквално од цел свет, најмногу од Кина.

Веќе во првите месеци по создавањето на OneCoin, инвестициите се во милиони евра. За криптовалутите веќе се зборува насекаде.

Даниел е од Уганда. Неговите родители се земјоделци, а семејството живее во голема сиромаштија и беда. Кога ќе сфатат дека постои лесен начин да се збогатат, ставаат сè.Успеваат да ги намамат и вујкото и братучедот на Даниел, кои вложуваат вкупно 2.500 евра. Пари кои секој од нив ги собира долго време.

Поминуваат години во кои семејството верува дека ќе се збогати. Меѓутоа, во одреден момент, Даниел мора да го напушти училиштето. До тој момент, никој не се сомневаше дека луѓето како Даниел и неговото семејство не се инвеститори, туку жртви. И паднаа во шема.

Шемата е класична пирамида, не се разликува од оние што ги паметиме од 90-тите, вели Николај Стојанов.

Така, секој член, освен да инвестира, мора да вклучи и нови луѓе во шемата. За возврат добива провизија. Кеш. Постои и хиерархија. Ако продавате активно и имате своја пирамида под себе, станувате сафир, дијамант итн.

„Дијамантите во круната“ се на врвот. А од провизија месечно заработуваат близу милион евра, пишува во својата книга британскиот новинар Џејми Бартлет.

Тие што се на врвот се збогатија, а тука не е вклучена само Ружа, туку и нејзината најблиска околина стана многу богата. Тие се лидери на OneCoin во одделни земји.

Лидерите насекаде функционираат на ист начин. Раскажуваат, ветуваат, демонстрираат како им се променил животот по инвестицијата. Значи – во исто време кога еден лидер во Уганда ги внесува Даниел и неговото семејство во шемата, илјадници километри подалеку – во Франција, истото се случува.

„Лорен Луис беше лидер на OneCoin. Замислете дека можеме да профитираме од ова. Тој самиот заработувал илјадници долари во провизии кои му се враќале. И вети комисиони за секој нов член по мене “, рече Валентин Габон.

Валентин вложил 720 евра и се обидел да го промовира OneCoin на семејството и пријателите, но тие не му верувале и немало продажба.

Ветувањето дадено до сите инвеститори е дека еден ден, а наскоро, ќе можат да ја претворат својата виртуелна криптовалута во вистински пари.

Отпрвин, сите веруваа затоа што во првите години постоеше вистинска страница за размена на OneCoin, ни кажуваат инвеститорите во шемата. Преку него можеше да се префрлат пари, но имаше одредени ограничувања и толку малкумина успеаја да го направат тоа.

На страницата, тие исто така видоа како вредноста на еден OneCoin постепено се зголемува многукратно. Во еден момент, 1 OneCoin може да се тргува за десетици евра, со бројки, најверојатно направени за да се одржи илузијата, велат жртвите. И така до 2017 година, кога на страницата се појави порака дека привремено не функционира.

„Мислев дека ова можеби е навистина измама години подоцна кога видов написи. Го контактирав Лорен Луис, но тој постојано им испраќаше пораки на членовите дека не треба да веруваат дека се обидува да го убие проектот “, рече Валентин Габон.

Во средината на измамата со OneCoin , дури и во далечната Сомалија, тие веруваат во проектот. Во 2017 година меѓу нивните жртви се најде и Мехмед со својата инвестиција од 10.000 долари.

Лидерот кој му го промовираше OneCoin му вети не само дека ќе ја умножи неговата инвестиција, туку и дека ќе може да купи дом. Онлајн. Со OneCoins.

-Единственото место што прифаќа OneCoin е нивната сопствена онлајн платформа – Deal Shaker. Работите што можете да ги купите се обично непотребни работи – козметика, масажи, престој во хотел, ваучер за нешто, тоа е еден вид онлајн битпазар “, објасни Николај Стојанов.

Пред да сфати дека го излажале, Мохамед успеал да убеди уште двајца свои пријатели да вложат пари.

На врвот се Ружа и нејзиниот партнер.

Така со секој нов член нивното богатство се зголемува. И уште на почетокот на OneCoin , за кратко време, Игнатова успеа да купи три симболични згради во Софија.

Прво, ресторанот Крим, кој повеќето луѓе го знаат како руски клуб. Го купува за 4,2 милиони евра. Следува купувањето на куќата на Молов за 5 милиони евра “, изјави Николај Стојанов.

Малку подоцна се стекнала и со зграда, која ја претворила во централна канцеларија на Onecoin во Бугарија.

Централната канцеларија на OneCoin Бугарија се наоѓа на плоштадот Славејков. Официјално беше отворена во пролетта 2016 година. Додека е во Бугарија, Ружа Игнатова некои од најважните состаноци ги одржува во својата канцеларија на 4-ти кат.

На крајот на 2016 година, на врвот на OneCoin , Ружа Игнатова стана мајка. Веста се најавува со видео.

„Се вика Давина, како и чамецот, но само фигуративно велам брод, затоа што е најголемата јахта во Созопол. 40-метарска јахта. Колку што знам, нејзината ќерка живее со поранешниот сопруг на Ружа Игнатова . Тој е германски адвокат “, објасни Николај Стојанов.

Мајчинството успеа да ја смени и таа ја стави работата на втор план, му рекле нејзините познаници на Џејми Бартлет. Меѓутоа, со години проектот на д-р Ружа Игнатова успешно го мамеше целиот свет.

„Таа навистина многу го гради имиџот и со текот на годините го полира имиџот, станува сè поубедлива. Оваа личност на д-р Ружа е речиси како театарска слика“ , додаде Николај Стојанов.Жртвите тврдат дека биле заведени од оваа слика. И од скалата на OneCoin . Настаните што луѓето од пониските нивоа на таа пирамида имаат тенденција да ги гледаат онлајн се секогаш гламурозни. И крипто кралицата е самоуверена. Има и скапи награди за дијаманти. Ова го сфаќаат како знак дека има пари.

Во својата книга посветена на Ружа односно Роуз, британскиот новинар Џејми Бартлет пишува дека во екот на измамата со OneCoin, крипто кралицата купила стан во Хонг Конг специјално за да си ги чува парите, со една соба исполнета од подот до таванот. Нејзиниот сеф во канцеларијата на метрополите е со големина на фрижидер. Постепено, сепак, лагите на д-р Ружа Игнатова почнаа да излегуваат на виделина.

Љубовник, предавство, прислушување, шифрирани телефони. Во приказната на Ружа има се. И самата крипто-кралица е исчезната скоро 5 години и моментално е најбараната жена во светот.

Сега е рамо до рамо на топ 10 листата на ФБИ со водачи на картели, киднапери и убијци.

Вујко и вели дека не ја слушнал или видел 7 години.