👁️  152

Големо враќање на италијанските екипи и во Лига Европа. Само еден ден откако Италија дозна дека ќе има финалист во Лигата на шампионите по седум години, постојат реални шанси Серија А да има најмалку еден претставник и во финалето на Лига Европа.

Јувентус и Рома ги елиминираа Спортинг и Феенорд и ќе се борат за место во финалето против Севиља и Баер Леверкузен. Ако ги победат мајските полуфиналиња, екипите на Алегри и Мурињо ќе се сретнат за титулата во Унгарија.

Полуфинале:
Јувентус – Севиља
Рома – Баер Леверкузен

Полуфиналните натпревар се играат на 11 и 18 мај, а финалето, кое ќе се одржи во Будимпешта, е закажано за 31 мај на „Пушкаш Арена“.