👁️  166

Во германскиот град Франкфурт попладнево се одржа извлекувањето на составот на групите за квалификациите за пласман на Европското фудбалско првенство во 2024 година чиј домаќин ќе биде Германија.

Македонската репрезентација се најде во Ц-групата заедно со Италија, Англија, Украина, Малта.

Во квалификациите ќе настапат 53 репрезентации кои ќе се борат за 23 места на завршниот турнир, а Германија како организатор автоматски избори пласман.

Русија поради суспензијата нема да настапи во евроквалификациите.

Победниците и десетте најдобро второпласирани репрезентации ќе обезбедат директен пласман на ЕУРО 2024, додека преостанатите три места ќе бидат пополнети преку плејоф.

Квалификациите ќе се играат од март до ноември 2023 година.