👁️  26

Напитоците како чај од цимет или смути од банана можат да ви помогнат да изгубите тежина, а можете да ги консумирате и пред спиење.

Сè што јадете или пиете се претвора во гликоза и вашето тело ја користи за извршување на различни функции. Секој вишок гликоза обично се складира во мускулните и масните клетки како енергетска резерва, што доведува до зголемување на телесната тежина.

Значи, ако планирате да изгубите тежина, важно е да ја согорите складираната гликоза, зголемувајќи ја вашата потрошувачка на калории.

Еден начин е да се зголеми физичката активност и да се намали потрошувачката на калории. Втората е да го забрзате метаболизмот, така што вашето тело согорува повеќе калории дури и кога е во мирување.

Постојат неколку пијалоци за слабеење кои можете да ги консумирате пред спиење за да го забрзате вашиот метаболизам и да изгубите неколку вишок килограми, вечерва пробајте чај со цимет.

Циметот со мед може да ви помогне да изгубите неколку килограми, а мала студија сугерира дека цинамалдехидот присутен во циметот го стимулира производството на топлина (термогенеза), што му помага на вашето тело да согорува повеќе калории.

Друга студија имплицира дека циметот може да помогне во намалувањето на штетните ефекти од јадењето мрсна храна и може да придонесе за губење на тежината.

Состојки и начин на подготовка:

Во зовриена вода можете да додадете половина лажичка цимет во прав. Процедете и додадете една лажичка мед.

Имајте спокоен сон.