👁️  40

СЕВЕРИНА на Инстаграм објави за трагедијата во Градачац која го потресе целиот регион. Таа објави фотографии од неколку знаци од регионалните медиуми, а потоа и фотографија на која пишува: „Стоп за фемицидот“.

Таа сподели и илустрација на српската уметничка Валентина Талијан , која веќе некое време кружи на социјалните мрежи: „Научете ги ќерките да се борат. Државата ја боли к*рац“.

Потсетуваме, веста за убиството на Низама Хеќимовиќ деновиве го потресе регионот. Ја убил Нермин Сулејмановиќ, бодибилдер и невенчан сопруг од кого побегнала пред неколку дена.

Сулејмановиќ убил уште две лица пред конечно да се самоубие. Хеќимовиќ го напуштила тројниот убиец откако неколку пати го пријавила за насилство и се криела од него кај нејзината тетка. Но, таму ја киднапирал, ја однел на друга локација и таму ја убил пред очите на бебето. Сè во живо пренесуваше на Инстаграм.