👁️  12

Ново масовно пукање ги потресе САД во кое загинаа од 15 до 20 лица загинаа, а 50 до 60 се ранети.

Престрелката што се случи во градот Левистон во американската сојузна држава Мејн.

Канцеларијата на шерифот на округот Андроскогин објави две фотографии од осомничениот на Фејсбук, и соопшти дека тој е во бегство.

Централниот медицински центар Левистон соопшти дека се координира со регионалните болници за преземање пациенти.

Весникот „Сан џурнал“, повикувајќи се на портпарол на полицијата во Левистон, јави дека имало пукотници во три различни објекти, вклучително и ресторан.

За настанот се информирани и американскиот претседател Џо Бајден и гувернерката на Мејн Џенет Милс.

Само годинава во САД имаше 35 масовни пукања, при што загинаа најмалку 188 луѓе.

Ова се сите масовни престрелки во САД оваа година

Ромеовил, Илиноис – 17 септември

Брачен пар, нивните две деца на возраст од 7 и 9 години, и три кучиња беа пронајдени мртви во предградие на Чикаго.

Езеро Тауншип, Охајо – 24 август

Пет членови на семејството, меѓу кои и три деца, се пронајдени мртви во дом во Лејк Тауншип, Охајо. Властите соопштија дека мажот и жената и нивните две ќерки и син починале од прострелни рани. Пукањето се случило по семејна расправија, се уште не е јасно кој пукал.

Оклахома Сити – 16 август

Полицијата на Оклахома Сити соопшти дека 28-годишен маж ги убил своите три деца на возраст од 9, 5 и 2 години и својата поранешна сопруга пред да се самоубие. Мотивот се уште не е познат.

Хемптон, Џорџија – 15 јули

Маж (40) уби четири лица, сите на возраст од 60 години, во предградие јужно од Атланта. Загина во размена на оган со полицијата.

Шривепорт, Луизијана – 4 јули

На забава на Денот на независноста непосредно пред полноќ, дојде до пукање меѓу повеќе мажи во кое загинаа најмалку четири лица, а најмалку седум беа повредени.

Филаделфија – 3 јули

Маж (40) со пушка слична на АР-15 уби четири лица и рани уште четири, меѓу кои и двегодишно дете, во предградието на Филаделфија.

Грин Понд, Јужна Каролина – 2 јули

Маж (33) е обвинет за убиство на шест лица, меѓу кои и неговата снаа и нејзината 11-годишна ќерка. Мотивот е непознат.

Келог, Ајдахо – 18 јуни

Маж (31) уби четворица членови на соседно семејство во нивниот стан на Денот на татковците. Тој се налутил затоа што 18-годишниот син на соседот наводно им ги покажал гениталиите на неговите деца.

Секвачи, Тенеси – 15 јуни

Маж (48) уби четири лица, меѓу кои трите деца и поранешната сопруга, по што ја запали куќата. Потоа се самоуби.

Меса, Аризона – 26 мај

Маж (20) застрела четворица мажи и рани една жена за време на 12-часовна заложничка криза во метрото на Феникс, соопштија официјални лица. Тој изјавил на полицијата дека тој ден случајно ги сретнал жртвите на различни места, вклучително и во парк и самопослуга, и се налутил кога се споменала тема за дрога.

Неш, Тексас – 23 мај

Тинејџер (18) ги уби родителите, сестрата и братот.

Ален, Тексас – 6 мај

Маж (33) со арсенал легално купени пиштоли уби осум лица и рани седум други во трговски центар во областа на Далас. Тој на интернет објавувал за неговите ставови на белата надмоќ и мизогинизмот. Го уби полицаец.

Езеро Велс, Флорида – 2 мај

Маж (38) е осомничен за смртта на жена и нејзините три деца, откако полицијата била повикана во станбениот комплекс каде што биле пронајдени телата. По неколкучасовна опсада во мотелот, полицијата смртно го застрела мажот.

Хенриета, Оклахома – 1 мај

Маж (39) ја убил сопругата, нејзините три деца и нивните двајца пријатели пред да се самоубие, соопштија властите. Сите беа пронајдени мртви на неговиот селски имот. Тој бил осуден силувач кој бил ослободен предвреме од затвор, и покрај новите обвиненија за сексуален напад.

Мохаве, Калифорнија – 30 април

Четири лица се пронајдени мртви во пустинската заедница во Мохаве Дезерт, соопштија официјални лица. Веднаш немало апсења, но се трага по две лица како „лица од интерес“.

Кливленд, Тексас – 28 април

Маж (38) е уапсен по четиридневна потера. Властите тврдат дека тој влегол во домот на соседот и убил пет лица, вклучително и деветгодишно дете, откако соседите побарале од него да престане да пука со пушка слична на АР бидејќи бебето се обидувало да спие.

Мејн – 18 април

Маж (32) призна дека во куќа пукал во четири лица, меѓу кои и неговите родители. Оттаму избегал и пукал во возила кои се движеле по автопат.

Дејдвил, Алабама – 15 април

Шестмина осомничени на возраст меѓу 15 и 20 години се обвинети за убиство од небрежност. Тие на роденденска забава убиле четири лица, а раниле уште најмалку 32.

Луисвил, Кентаки – 10 април

Банкарски работник (25) вооружен со пушка отвори оган на своето работно место, убивајќи пет лица, вклучително и близок пријател на гувернерот на Кентаки, и го пренесувала нападот во живо на Инстаграм, соопштија официјални лица. Полицијата пристигнала додека се уште се слушале истрели во Олд Нешнел Банк и го убила напаѓачот во размена на оган.

Монро, Луизијана – 31 март

Маж (37) е уапсен под обвинение за подметнување пожар и убиство, откако четири лица загинаа во пожар во куќа.

Нешвил, Тенеси – 27 март

Маж (28) уби три деца и тројца возрасни во пукање во мало христијанско основно училиште пред да биде застрелан од полицијата. Напаѓачот бил поранешен ученик на тоа училиште. Полицијата соопшти дека напаѓачот е „роден како женско“, но користел машки заменки на социјалните мрежи.

Самтер, Јужна Каролина – 21 март

Поранешен војник (42) застрела три деца додека спиеле во куќата додека мајката очајно барала помош, соопштија властите. Напаѓачот и мајката на децата биле разведени.

Бирмингем, Алабама – 13-14 март

Маж (28) уби четири лица за време на престрелки во текот на ноќта. Властите соопштија дека мажот му пришол на полицаец и рекол дека застрелал две лица во Бирмингем и две лица во Округот Сент Клер.

Далас, Тексас – 12 март

Маж (18) и 20-годишна жена убиле четири лица откако упаднале во куќа за да земат пари. Мажот признал дека пукал во сите жртви. Жената била во врска со една од жртвите, а тие биле вмешани во спор за старателството над синот. На местото на настанот било пронајдено неповредено дете.

Мајами Лејкс, Флорида – 10 март

Полицијата пронајде три жени и двајца мажи мртви во куќа. Се чинело дека раните на еден човек биле самонанесени, што ги навело инспекторите да заклучат дека се работи за убиство-самоубиство.

Коко, Флорида – 1 март

Маж (36) е уапсен откако пукал во својата ќерка тинејџерка, нејзината мајка и уште две лица, соопштија официјални лица.

Дафне, Алабама – 22 февруари

Маж (21) е обвинет дека со пиштол ги убил своите дедовци, брат и семеен пријател. Нивните тела биле пронајдени во дворот на домот на неговите баба и дедо и во спалната соба во домот, соопшти полицијата.

Аркабутла, Мисисипи – 17 февруари

Маж (52) уби шест лица, вклучително и неговата поранешна сопруга и очувот, на повеќе локации во малата рурална заедница, соопштија официјални лица.

Лутрел, Тенеси – 29 јануари

Според обвинител, 52-годишен маж, кој се пожалил дека има „ѓавол во главата“, убил четири деца во својот дом пред да го запали и да се застрела. Децата биле на возраст од 5 до 15 години.

Халф Мун Залив, Калифорнија – 23 јануари

Маж (66) е обвинет за убиство на седум лица во последователни престрелки на две фарми за печурки. Обвинителите соопштија дека тој отворил оган на фарма со печурки каде што работел, при што убил четворица колеги и ранил уште еден. Тие рекоа дека потоа отишол на фармата за печурки од која бил отпуштен во 2015 година и убил тројца поранешни колеги.

Монтереј Парк, Калифорнија – 21 јануари

Маж (72) отвори оган на танц за постари на Лунарна Нова Година при што уби 11 лица, а рани девет. Мажот подоцна се самоубил. Масакрот е наречен најсмртоносниот пукање во историјата на округот Лос Анџелес.

Гошен, Калифорнија – 16 јануари

Во судири на банди загинаа шест лица.

Кливленд, Охајо – 13 јануари

Маж (42) е обвинет за убиство на својот татко, сестра и внук, како и за уште едно лице и тешко ранил осумгодишно девојче. Полицијата соопшти дека тој ги застрелал жртвите во главата во различни простории од куќата, а потоа запрел полициски автомобил и ги упатил полицајците на местото на настанот.

Хај Поинт, Северна Каролина – 7 јануари

Маж (45) ги убил сопругата и трите деца, а потоа и себеси. Властите рекоа дека сите живееле заедно. Уште двајца успеале да побегнат од куќата. Еден од преживеаните бил роднина на семејството, а другиот познаник.

Енох, Јута – 4 јануари

Маж (42) ги убил петте деца, свекрвата и сопругата, а потоа и себеси. Тоа се случи две недели откако сопругата поднесе барање за развод. Службите за заштита на децата отвориле истрага против мажот за злоупотреба на деца и закани кон семејството само неколку недели пред убиството.