👁️  5

Оброците во доцните часови не се препорачуваат, но доколку се најдете во ситуација да морате да јадете доцна навечер, одберете внимателно што јадете. Луѓето кои сакаат да ја задржат својата тежина или да ослабат некој килограм треба да посветат посебно внимание на изборот на храна. Постојат многу причини зошто луѓето јадат дури и по вечерата, а најчесто тоа го прават поради досада, стрес, желба или физичка глад. Повремените ноќни грицки обично не се проблем доколку изборот „падне“ на здравата храна. Меѓутоа, ако тоа стане редовна навика и не се внимава на каква храна се јаде, тоа може да доведе до зголемување на телесната тежина или киселини.

Оброците доцна навечер може да ги влошат симптомите на некои болести

Постојат различни причини зошто луѓето јадат доцна навечер или среде ноќ. Ако некој го прави тоа повремено, не мора да биде проблем, но ако се навикне да јаде доцна навечер, може да настанат здравствени последици. Истражувањата покажуваат поврзаност помеѓу емоционалното јадење, депресијата и дебелината. Според анализата, синдромот „ноќно јадење“ е форма на нарушено јадење кога некој јаде 25 или повеќе проценти од дневните калории во текот на ноќта. Луѓето со овој синдром консумираат премногу храна по вечерата или кога ќе се разбудат од сон, јадат помалку наутро, често се депресивни и имаат тешкотии со спиењето.

Студијата објавена во американскиот весник за клиничка исхрана покажа дека луѓето кои јадат доцна навечер имаат повисок процент на маснотии во телото и индекс на телесна маса (БМИ). Научниците укажуваат дека потенцијалната причина за тоа е намалениот термички ефект на храната по лачењето на мелатонин, што се однесува на пониска стапка на употреба на енергија подоцна во текот на ноќта. За луѓето кои имаат рефлукс на киселина или имаат гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), јадењето доцна навечер може да ги влоши симптомите. Затоа, експертите советуваат пациентите со ГЕРБ да избегнуваат храна 3 часа пред спиење.

Храна која може да се јаде во доцните часови

Луѓето треба да имаат урамнотежена исхрана во текот на денот за да не бидат гладни по вечерата. Диетата која содржи премногу рафинирани јаглехидрати или додадени шеќери може да предизвика нерамнотежа на шеќерот во крвта. Нерегулацијата на гликозата во крвта може негативно да влијае на расположението и да предизвика желба за повеќе храна. Храната што може да се јаде доцна навечер вклучува:

Туна

Туната е богата со протеини, нискокалорична и содржи многу мал процент на шеќер. Токму затоа тоа е совршен оброк доцна навечер.

Свежо сирење и јогурт

Свежото сирење содржи протеин казеин, кој полека се вари и му обезбедува на телото доволно енергија за време на спиењето. Јогуртот е одличен извор на калциум. Освен што е витален за здравјето на коските, истражувањата покажуваат дека калциумот може да го подобри и сонот. Јогуртот е богат со протеини, што може да помогне да се чувствувате сито. Најдобро е да додадете бобинки во обичниот јогурт, особено боровинки.

Овесна каша

Овесот е природен извор на мелатонин. Други житарки, како што се пченицата и јачменот, се исто така релативно добри извори на оваа супстанца. Овесот е и здрава храна која содржи витамини, минерали и влакна. Меѓутоа, ако некој сака да одржува умерена тежина, треба да јаде помала порција каша пред спиење. Но, не секоја вечер, бидејќи во тој случај тоа ќе предизвика дебелеење.

Мисирка

Ако јадете месо доцна навечер, тогаш најдобро е да изберете мисирка, бидејќи содржи аминокиселина триптофан, која го забавува процесот на варење. Мисиркината е добар извор на аминокиселината триптофан, при што лесното мисиркино месо содржи поголеми количини на оваа супстанца од потемното месо. Истражувањата покажуваат дека триптофанот има директни ефекти врз спиењето – тој се претвора во серотонин, а потоа во мелатонин, кој делува во епифизата и поттикнува сон.

Meд

Освен што ќе го задоволи гладот, медот ќе ви помогне и да спиете подобро. Благодарение на хемискиот орексин, медот им помага на мозочните клетки да се релаксираат и да се подготват за спиење.

Суви смокви

Неколку суви смокви можат да ја измамат гладта, па затоа кој се чувствува гладен не мора да легнува со празен стомак.

Цреши

Ако сакате да ја одржите тежината и да спречите зголемување на телесната тежина, црешите или сокот од вишни се добар избор за ноќна ужина, бидејќи ќе ви помогнат полесно да заспиете.