👁️  40

Фудбалскиот клуб ПАОК би можел да биде исфрлен од Европа доколку натпреварот против Хајдук во квалификациите за Конференциската лига биде одбележан со инциденти.

Како што пренесуваат медиумите од Грција, УЕФА наводно испратила предупредувачко писмо на адреса на тимот од Солун.

Наводно, ПАОК е под „надзор“, а доколку дојде до нов навивачки конфликт во светло на хаосот што настана пред квалификацискиот натпревар од Лигата на шампионите меѓу Динамо Загреб и АЕК Атина, кога загина еден навивач на грчкиот тим, можно е протерување на овој клуб од плејофот за пласман во Конференциската лига, доколку тоа се случи.

Првиот натпревар во Сплит заврши без голови, 0:0.

Исто така, УЕФА потсети дека ПАОК веќе е казнет со затворање на стадионот, а дека е и финансиски санкциониран со 60.000 евра.