👁️  5

Романската тенисерка Симона Халеп поднесе денеска тужба до Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана на четиригодишната суспензија што ѝ беше изречена поради допинг.

Поранешната најдобра светска тенисерка и двократна грен – слем шампионка беше суспендирана на 7 октомври лани, откако независна комисија утврди дека 32-годишната Романка „намерно ги прекршила антидопинг правилата“.

Обжалувајќи ја одлуката, Халеп наведе дека обвинувањата се лажни и оти ќе стори сè што е во нејзина моќ да ја „испере лагата од своето име“.

Највисокиот спортски суд со седиште во Лозана соопшти дека за случајот ќе одлучува судски совет по сослушување на сите страни, без да наведе временска рамка за одлуката.

Халеп на ланското издание на Ју Ес Опен беше позитивна на забранета супстанца која го стимулира создавањето крвни зрнца, а потоа во мај беше обвинета и поради неправилности во нејзиниот биолошки пасош.

Романката беше првопласирана на ВТА листата во 2017 и 2018 година, а досега во кариерата освои 24 титули и заработи повеќе од 40 милиони долари од награди на турнирите.