👁️  33

Руските сили напаѓаат речиси на сите делови од фронтот, соопшти утрово Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Како што се наведува во соопштението, најжестоките борби во изминатите 24 часа се воделе во правец на Маринка, каде украинските војници одбиле повеќе од 20 напади.

Украинските сили ги одбија руските напади во правец на Купјанск и продолжуваат со офанзивните операции јужно од Бахмут, јави агенцијата Униан.

Руските трупи не се откажуваат од обидите да ја опколат Авдеевка, но украинските војници цврсто ја држат својата одбрана, се вели во соопштението.

Се додава дека руските напади биле одбиени и во правец на Запорожје, а украинските одбранбени сили продолжуваат со офанзивната операција во правец на Мелитопол. (МИА)