👁️  2532

Грчкото Министерство за надворешни работи испрати писма до НАТО, ОН и ЕУ во кои се жалат на изјавите на турскиот диктатор Реџеп Таип Ердоган на островите во Егејското Море, нарекувајќи ги „неиспровоцирани, неприфатливи и навредливи за Грција и грчкиот народ“ и побара од организациите да го осудат таквото однесување, пренесува Политико.

„Со тоа што нема да го сториме тоа навреме или со потценување на сериозноста на работата, ризикуваме уште еднаш да бидеме сведоци на ситуација слична на онаа што сега се случува на друг дел од нашиот континент“, го цитира Политико писмото на грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас, истакнувајќи дека тоа навестува вооружен конфликт на територијата на поранешна Украина.

Ердоган во последните денови ја засили својата реторика против Грција, велејќи дека Грција ги „окупирала“ демилитаризираните острови во Егејското Море и се закани со остар одговор. Анкара тврди дека островите во Егејското Море и биле префрлени на Грција според договорите од 1923 и 1947 година, под услов да не ги стационира своите трупи таму. Турција има намера да го оспори суверенитетот на Атина над островите доколку се прекрши договорот, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Грција па ги критикува изјавите на турскиот султанат како „отворени закани“.„Позицијата на Турција е дестабилизирачки фактор за единството и кохезијата на НАТО, слабеејќи го јужното крило на Алијансата во време на криза“, пишува Дендиас, додавајќи дека Грција „сега минува низ еден од најлошите периоди во последните години“.

Грција на американската војска им дала отворен пристап до клучните бази во ажурираниот договор за меѓусебна одбранбена соработка во октомври 2021 година. Турскиот диктатор ги заврши сите билатерални преговори со Грција во мај 2021 година, откако грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги повика американските пратеници да ја блокираат продажбата на оружје на Турција.