👁️  61

Килијан Мбапе експлодира во вистиснки момент и со два гола на влезот во последните десет минути во финишот изедначи во финалето против Аргентина (2-2) на СП 2022.

Првиот гол напаѓачот го даде од пенал во 80. минута, а две минути подоцна следеше гол од игра за израмнување и тотален шок на „гаучосите“.

    Со овие два гола, Килијан Мбапе ја врати Франција во игра во финалето и воедно го презеде врвот од Лионел Меси во битката за Златната копачка на СП 2022.