👁️  131

Но, луксузните автомобили не се рангираат само според изгледот, леснотијата на возење и удобноста, важна е и широката технологија и софистицираност, а сè повеќе внимание се посветува на квалитетот.

Меѓу најпознатите производители на луксузни автомобили секако се оние кои се квалификувани како квалитетни и елегантни, а кои точно модели беа прогласени за најлуксузни, дознајте подолу.

Мерцедес С класа

Водечкото место во рангирањето на луксузните автомобили го зазеде Мерцедес С класа, што може да се опише како дефиниција за „луксуз“. Честопати мета на плагијат, оваа ексклузивна класа е насочена кон секој што се грижи за угледот и статусот во општеството, а покрај многуте одлики што го прават овој автомобил одличен, квалитетот и издржливоста ја прават оваа марка синоним за луксуз и му овозможуваат цврсто да ја држи првата позиција на тронот од најпосакуваните автомобили додека конкуренцијата, и покрај сите напори, сè уште не ја открила идеалната формула.

Серија 7 BMW

Серија 7 БМВ се обидува да докаже дека големите луксузни автомобили можат да бидат подеднакво удобни за возење како и помалите автомобили. Сепак, забавата што се обезбедува зад воланот на големи луксузни автомобили не мора да биде на штета на удобноста. Со јасна цел да се тргне Mercedes S-Class од тронот на луксузни автомобили, BMW Серија 7 има неверојатно удобно возење и убаво украсен, тактилен ентериер, кој е во согласност со најсовремената технологија.

Ауди А8

Audi A8 го игнорира потценувањето, создавајќи луксузни модели кои едвај се разликуваат од другите модели, освен по големина. Тоа е всушност формулата за успех на Audi, што дури и поевтините модели можат да личат на A8 и да го споделат неговиот фантастичен квалитет. За својот врвен модел, Audi ги избра најдобрите карактеристики, со тивка, убаво изградена и двојно застаклена внатрешност со контрола на температурата на седиштето, добивате спортско ракување или мазност на движењето на располагање, во зависност од тоа како сте расположени.

Range Rover SUV

Својот углед Range Rover го стекна благодарение на богатите и влијателни луѓе кои го управуваа, па така тие го брендираа и возилото. Станува збор за членови на британското кралско семејство кои имаат големо влијание врз народот на Велика Британија, но и на остатокот од светот. Неговата привлечност доби многу замав со доаѓањето на верзија со дополнителен простор за нозете, што ја зголемува удобноста, со многу поголем фокус на луксузот. Стандардните задни седишта се заменуваат со две независни столици со функција за масажа и потпирач за нозе, а благодарение на надворешниот филтер за бучава, овој модел е одличен за релаксација, дури и внатре во самиот автомобил.

Јагуар XJ

Денешниот Jaguar XJ е далеку од старомодниот и голем британски автомобил од минатото. Овој модел изгледа извонредно одвнатре и однадвор, така што ниту еден патник не може да посака пофина форма во внатрешноста или повеќе технологија за да може да патува подобро, а самиот возач е почестен со врвен, соодветен мотор и шасија што е во согласност со долгогодишниот спортски автомобил на Jaguar. Затоа го обожаваат многу светски политичари.

Lexus LS

Lexus LS е исклучително голем, изгледа привлечно и е опремен со најсовремена технологија, и во споредба со неговите европски ривали не заостанува.Идеално луксузен, практчен и врвен, овозможува забава каде и да го возите, а внатрешната технологија обезбедува максимум уживање.

Порше Панамера

Стариот Porsche Panamera беше компетентен и брз автомобил, но имаше необичен изглед што одбиваше некои клиенти. Сепак, верзијата е привлечна и елегантна, и во споредба со претходните модели, ги подобри перформансите и економичноста. Новите модели на Porsche Panamera се карактеризираат со прецизен управувач, исклучителна моќност и јачина на воланот што исто така ја зголемува безбедноста, а со моделите како Panamera Turbo ќе одите побрзо од 99% од другите автомобили на патот.

Maserati Quattroporte

Maserati Quattroporte е токму тоа што го очекувате кога ќе видите дека компанија позната по производство на спортски автомобили од светска класа се сврте кон дизајнирање луксузни модели. За Quattroporte сè има врска со перформансите, па секој што има среќа да вози во него, дури и на задното седиште, ќе сподели фантастично искуство со возачот и ќе има чувство дека тој е тој што го вози. Она што му недостасува е просторност и удобност, но фината италијанска кожа и врвен мотор ја обезбедуваат брзината и звукот за кои Maserati отсекогаш бил познат и што го прават исклучително луксузен автомобил.

Ролс-Ројс џип

Пред неколку години беше незамисливо да се зборува за SUV модели на оваа позната британска марка. Но, како што обично се случува, конкуренцијата стана преголема, па Ролс-Ројс мораше да биде во чекор со времето. Резултатот е многу импресивно возило кое може да се пофали со типичен луксуз на Ролс-Ројс, како и со многу значајни теренски можности. SUV моделите се карактеризираат со твин турбо мотор, но им даваат предност на удобноста и лежерноста пред директната брзина, што го прави уште попривлечен за сите љубители на авантурите.