👁️  3638

Руските медиуми објавуваат фотографија, како што се претпоставува, од Наталија Павловна, која е обвинета за убиството на Дарија Дугина.

Според New Edition, автомобил Mini Cooper бил продаден во Auto Ria од човек по име Данил Шабан. Со истото презиме има и Софија, ќерката на Наталија Вовк, која според ФСБ учествувала во убиството на Дарија Дугина. Во моментов, огласот за продажба е веќе избришан.

Според соопштението на РИА Новости, ликвидацијата ја извршила агентката на СБУ Наталија Павловна.

Павловна заедно со својата дванаесетгодишна ќерка влегла во Русија на 23 јули, а потоа изнајмила стан во зградата во која живеела Дугинова.

На денот на нападот, таа присуствуваше на истиот собир како и Дарија Дугин. По извршувањето на злосторството, Павловна побегнала во Естонија.Русија ги обвини украинските специјални служби за убиство на ќерката на еден од блиските сојузници на Владимир Путин.

Новинарката Дарја Дугина, на 29-годишна возраст, загина во саботата кога автомобил што го возела експлодирал во близина на Москва.

Нејзиниот татко, Александар Дугин, истакнат филозоф за кој се смета дека е близок до рускиот претседател, можеби бил целта.

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) сега соопшти дека го решила случајот и дека Украина е директно одговорна.

Во изјавата пренесена од руските медиуми, ФСБ тврди дека украинските специјални служби ангажирале изведувач кој пристигнал во Русија во средината на јули со нејзината мала ќерка.

Се тврди дека изнајмила стан во истата зграда како г-ѓа Дугин за да дознае за нејзиниот живот. Агенцијата за безбедност, исто така, соопшти дека осомничените користеле автомобил Mini Cooper кој користел три различни сетови на регистарски таблички.Изведувачот избегал во Естонија по експлозијата, соопшти ФСБ.