👁️  719

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во Украина била затворена откако агенти на украинската безбедносна служба СБУ ја пребарувале со цел да откријат „антивладини елементи“.

Од СБУ соопштија дека постои сомнеж оти ректорот на Почајевската богословија на УПЦ, вршел дејствија „против украинскиот народ“.

Наводно, архиепископот користи анонимен профил на социјалната мрежа Фејсбук (којашто е забранета во Русија), преку кој „шири проруски наративи и ја понижува честа и достоинството на Украинците“.