👁️  12

Ерменскиот министер за надворешни работи Арарат Мирзојан синоќа побара осуда на нападот врз цивилната инфраструктура во Нагорно-Карабах и итно започнување на мисија на ОН на таа територија.

„Го повикувам Советот за безбедност да ги преземе следните итни мерки: Да го осуди продолжувањето на нападите врз цивилни објекти и инфраструктура, да побара целосно спроведување на обврските според меѓународното хуманитарно право, веднаш да започне мисија на ОН во Нагорно-Карабах за следење и проценка на човековите права, хуманитарната и безбедносната состојба“, рече тој на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Како што наведе, целта на операцијата на Азербејџан е да се заврши етничкото чистење во Нагорно-Карабах, пренесува Armenia Aycor.

Според Мирзојан, тешко е да се поверува дека сето ова се случува денес, во 21 век, пред очите на меѓународната заедница, додека Ерменија веќе подолго време повикува на тревога, додека меѓународната заедница одбива да сфатете го доволно сериозно.

Оваа агресија е кулминација на десетмесечната блокада и принудното гладување што Азербејџан го користи против населението на Нагорно-Карабах“, рече ерменскиот министер.

Тој, исто така, ги негираше тврдењата на Азербејџан во врска со присуството на вооружените сили на Ерменија во Нагорно-Карабах.

„Очигледна е намерата на одредени субјекти да ја вклучат Ерменија во воени операции, да ги префрлат воените операции на нашата суверена територија. Мораме да градиме мирни односи засновани на взаемно признавање на суверенитетот и територијалниот интегритет“, рече Мирзојан и истакна дека се уште постои верба во способноста на Советот за безбедност на ОН да ги спречи злосторствата во Азербејџан.

Говорот на ерменскиот министер за надворешни работи следуваше по кусите преговори меѓу претставници на Азербејџан и на етничките Ерменци во Нагорно-Карабах. Претставникот на Ерменците кои живеат во Нагорно Карабах, Давид Бабајан вчера соопшти дека по средбата во Јевлах не е постигнат конечен договор со Азербејџан.

Тој во изјава за Ројтерс рече дека има договор за прекин на огнот, но дека допрва треба да се разрешат деталите, вклучително и предавањето на оружјето, пренесува Скај њуз.

Имаме договор за прекин на воените дејствија, но го чекаме конечниот договор. Разговорите се во тек. Мора да поминеме низ многу прашања и проблеми, изјави Бабајан. На прашањето дали Ерменците ќе го предадат оружјето, тој рече дека неговиот народ не може да се остави да умре и дека ќе бидат неопходни безбедносни гаранции.

Во средата беше постигнат договор за прекин на огнот меѓу азербејџанските вооружени сили и ерменските војници во отцепениот регион Нагорно-Карабах, населен главно со Ерменци.

Договорот беше постигнат со посредство на рускиот мировен контингент, откако официјален Баку започна антитерористичка операција во Нагорно-Карабах за да го врати уставниот поредок во областа контролирана од ерменските сепаратисти.

Локалните власти соопштија дека во тие напади биле убиени и повредени десетици луѓе. Народниот правобранител на Нагорно-Карабах Геган Степанјан изјави дека 32 лица, меѓу кои седум цивили, биле убиени, а повеќе од 200 се ранети.

Што се однесува на азербејџанската страна, советникот на претседателот на Азербејџан, Елчин Амирбеков, по вчерашните преговори изјави дека тие може да доведат до потпишување мировен договор меѓу Баку и Ереван, додавајќи дека азербејџанската страна веќе испратила нацрт на тој договор. Тој содржи пет точки врз основа на меѓународното право и во него се потенцира дека двете земји ќе бидат обврзани да не се мешаат во внатрешните работи на другата.  (МИА)