👁️  2679

Елитните ирански инструктори тајно влегле во окупираните делови на Украина за да и помогнат на Русија и да ги обучат своите војници да управуваат со ирански беспилотни летала. На почетокот на руската инвазија на Украина, се чинеше прилично бизарно што Москва можеше да го моли Техеран да испрати свои инструктори и оружје, особено за напади на копнени цели, токму онаква воена мисија за која Русија, на хартија, требаше да биде исклучително моќен.пишува Слободна Далмација.

Меѓутоа, додека Путин повторно пресмета во своите планови, а Западот ги отвори своите магацини со најсофистицираното оружје за Володимир Зеленски, Кремљ во страшен очај се сврте кон Иран. Од нив добиле беспилотни летала, вклучувајќи ги и беспилотните летала Шахед-136 и Мохаџер-6 камикази. Воени експерти проценуваат дека Иран наскоро би можел да ги врати руските залихи на балистички и крстаречки ракети кои се намалени во руските магацини, а Иран има многу од нив.

Британски Мирор пишува дека 50 експерти од корпусот на иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) се распоредени да ги обучуваат руските војници за управување со беспилотни летала. Тие беа испратени на јужниот и источниот фронт со стотици беспилотни летала Шахед-136. Се сомнева дека токму Иранците лично ја контролирале патеката на летот на Шахед-136 во некои напади на украински авиони.

Според „Мирор“, екипи на иранската револуционерна гарда се стационирани во Јанкои на Крим и околу Керсон на југ, каде веќе е уништен еден тим на ИРГЦ.

Најмалку еден од иранските тимови за обука неодамна беше погоден и тие активно се ловат – потврди украински воен извор кој исто така рече дека веќе извесно време се сомневаат дека тимовите на ИРГЦ и помагаат на Русија во нивните напади.

Воените експерти, пак, предупредуваат дека Иран е гладен за пари, а арсеналот на ракети со долг дострел на Москва е повеќе од критичен и затоа очекуваат и таму да има воена соработка.

Иранските балистички ракети традиционално се произведуваат за регионални конфликти и спаѓаат во категоријата дострел што би биле корисни за руските вооружени сили за војната во Украина.