👁️  12

Во американската база во провинцијата Деир ез-Зор, во источна Сирија, се слушаат експлозии, јави либанскиот ТВ канал „Ал Мајадин“, повикувајќи се на локални извори.

-Се слушаат експлозии во американската база на гасното поле „Конико“, на северот од провинцијата Деир ез-Зор, наведуваат  изворите.

Телевизијата наведува дека причина за експлозиите најверојатно е ракетен напад.

Портпаролот на Пентагон, Патрик Рајдер, претходно денеска изјави дека американската војска од 17 октомври до вчера регистрирала 12 напади врз нив во Ирак и уште четири во Сирија.

Рајдер кажа дека уште околу 900 американски војници ќе бидат распоредени или веќе пристигнале на Блискиот Исток за да ја зајакнат противвоздушната одбрана и да го заштитат американскиот персонал од засилени напади на групи поврзани со Иран.

Тој додаде дека американските сили биле цел на напад и претходно денеска во Ирак, но нападот бил одбиен.  (МИА)