👁️  5

Еден Азар е веќе неколку месеци без клуб, откако спогодбено го раскина договорот со Реал Мадрид. Белгиецот беше убедливо најплатен играч кај „кралевите“, но последните две сезони скоро и воопшто не играше.

Азар се наоѓаше во очајна форма и никако не можеше да добие минутажа кај Карло Анчелоти, а навивачите беа разочарани од него и бараа да си замине.

Имаше многу шпекулации околу неговиот следен клуб, прво се зборуваше за преселба во Саудиска Арабија и во Турција, потоа го поврзуваа со трансфер во Кина и Соединетите Американски Држави, но негова следна дестинација најверојатно ќе биде родната Белгија.

Управата на Унион Ст. Гилоа е подготвена да му понуди едногодишна соработка на Азар, а тамошните медиуми велат дека Азар веќе стапил во контакт преку со клубот. Ст. Гилоа последниве сезони е убедливо најуспешен тим во Белгија и овој трансфер би можел да биде добар за фудбалерот, особено ако успее да се врати во препознатливата форма која своевремено го вбројуваше меѓу најдобрите светски играчи.