👁️  5

Фантастична торта направена од осум меки кори премачкани со чоколаден фил и украсена со карамела. Толку едноставен вкус, а сепак посебен…

СОСОТЈКИ:

За осум кори:

7 јајца (одделете ги жолчките од белките)
110 гр шеќер
110 гр брашно

За чоколадниот фил:

8 јајца
250 гр шеќер
15 гр ванилин шеќер
200 гр чоколадо за готвење (со околу 65% какао)
250 гр несолен путер (омекнат на собна температура)

За карамела:

200 гр шеќер

Подготовка: