👁️  12

Марјан Илиевски повеќе не е шеф на стручниот штаб на Пелистер, откако успешниот стручњак реши да се повлече од функцијата.

Тој ќе остане во клубот како дел од управата на „пелистерци“, а во меѓувреме за нов шеф на стручниот штаб на актуелниот вицешампион на Македонија до крајот на сезонава е именуван Дарко Радуловиќ.

Причината не е резултатска, без оглед на поразот од Гостивар во првото коло, туку Илиевски е принуден на ваков чекор за решавање на здравствените проблеми што го мачат веќе извесно време, а за чие целосно санирање е неопходно целосно мирување.

Илиевски е предводник на новиот проект на Пелистер, под негово водство екипата стигнуваше до финалето во плејофот во последните две сезони, а тој ќе остане во највисокото раководство на клубот и ќе даде свој придонес за остварување на зацртаните цели во штоттуку почнатата сезона.

„Принуден сум на ваков чекор бидејќи здравјето секогаш мора да биде приоритет. Се мачев во последните години со истиот проблем, време е тој целосно да биде саниран. Не се сомневам во квалитетот на играчкиот кадар на нашата екипа, како и во новиот тренер Радуловиќ, кој веќе покажа дека знае како се освојуваат трофеи на македонската кошаркарска сцена“, изјави Илиевски.