👁️  12

AFP/Barrons

Дали Урсула фон дер Лајен сака да остане на челната функција во Брисел уште еден петгодишен мандат? Нејзиниот голем говор в среда веројатно нема да одговори на прашањето, но ќе биде баран за индиции.

Последното обраќање на Фон дер Лајен за состојбата на Унијата во нејзиниот прв мандат како претседател на Европската комисија ќе ги наведе приоритетите по серијата кризи, пандемија и војна во Европа.

Таа, исто така, ќе ја постави сцената за девет месеци политички маневри за реконструкција на најважните европски лидерски места и ќе ја постави агендата на континентот за остатокот од деценијата.

Во јуни повеќе од 400 милиони Европејци ќе бидат поканети да гласаат за избор на составот на Европскиот парламент.

Ова за возврат ќе отвори еден вид трансфер прозорец за време на кој владите на земјите-членки, политичките блокови и амбициозните политичари се ценкаат да ги поделат европските лидерски работни места.

Фон дер Лајен или нејзиниот наследник ќе изберат нова комисија од 27 членови.

Значи, дали говорот за состојбата на Унијата, в среда пред Европскиот парламент во Стразбур, е започнување на кампања за останување на функцијата или само миг за полирање на наследството пред пензионирање?

Портпаролот на Фон дер Лајен, Ерик Мамер, не дава ништо. „Таа има цврста намера да работи до последниот ден за да има максимално влијание“, рече тој за АФП.

Мислењата во Брисел се чини дека се менуваат кон очекувањата дека Фон дер Лајен ќе сака да остане на функцијата – и дека големите земји-членки на ЕУ ќе ја поддржат да го стори тоа.

Поранешен германски министер за одбрана, медицинскиот академик од десниот центар ја презеде одговорноста за извршната власт на ЕУ кон крајот на 2019 година, номиниран од главните градови на ЕУ и одобрен со гласање од европратениците. Таа се соочи со две големи кризи брзо последователно: пандемијата „Ковид-19“ и руската инвазија на сојузникот на ЕУ Украина, при што и двете беа комплицирани од постојната борба на блокот да ги забави климатските промени.

Таа ја надгледуваше заедничката стратегија за купување вакцинација на ЕУ и планот за закрепнување по Ковид, економската поддршка на блокот за Киев и амбициозните напори да ја отфрли својата енергетска зависност од Русија. И покрај сето она што нејзината комисија започна со огромната законодавна агенда зад Зелениот договор, настојувањето на Европа да стане јаглеродно неутрална економија со независна индустриска база.

Има прилично незавршена работа, а сопствениот конзервативен блок на ЕПП на Фон дер Лајен се сврте против елементите на нејзината стратегија за заштита на животната средина, но планот останува на вистинскиот пат.

Десничарските и популистичките партии се обидуваат да ја возат реакцијата на руралните средини против зелените прописи во Брисел.

Но, повеќето го гледаа како гест кон противниците на построгите правила за заштита на природата – и знак дека таа го смирува својот десничарски блок пред да започне обид да остане.

Во исто време, комисијата водеше голем напор за регулирање на американските и кинеските интернет гиганти за заштита на податоците на корисниците и борба против говорот на омраза и дезинформациите.

Другите досиеја не напредуваа, а најпознат е обидот за реформирање на миграциските правила на ЕУ и подобро споделување на одговорноста за проверка и сместување на барателите на азил.

Како и да е, за набљудувачи како Тиери Шопен од институтот Жак Делор, рекордот на Фон дер Лајен во првите четири години „не е далеку од лош“.

„Ова стана многу погеополитичка комисија и тоа беше ветување што го даде претседателот“, додаде тој, користејќи го бриселскиот жаргон за ЕУ да преземе поголема улога во областите што некогаш ги водеа главните градови на земјите-членки.

Германскиот европратеник Андреас Шваб, член на партијата ЦДУ на Фон дер Лајен, рече дека се надева оти обраќањето в среда ќе биде „порака за охрабрување“ за Европејците откако ЕУ преговараше за толку многу кризи.

„Но, во исто време таа ќе го забележи моменталното расположение меѓу граѓаните дека има премногу европска бирократија и пребрз ритам на нови регулативи“, предложи тој.

Ова, исто така, ќе ги задоволи носителите на одлуки во битката за наследување што претстои: неколку влади на ЕУ, плашејќи се од предизвикот на популистичката десница, повикаа на „пауза“ во регулативата за животната средина.

Во 2019 година, фон дер Лајен беше со падобран во Брисел од страна на францускиот претседател Емануел Макрон за да ја спречи кандидатурата за највисокото место на германскиот европратеник Манфред Вебер, лидер на групата ЕПП во парламентот.

Дали фон дер Лајен може да биде официјален кандидат на ЕПП овој пат? Можеби, но таа не може да скокне прерано.

„Таа мора да остане неутрална до крајот на април, за да може да продолжи да ги извршува своите обврски. После тоа може да води кампања“, објасни Шваб. (МИА)